Dvojka Stínadelská

7. listopadu 2021
Dvojka Stínadelská

Praha, obzvláště ta centrální, je privilegované místo pro život. V okolí svého bydliště mám v dochozí vzdálenosti čtyři dětská hřiště, úroveň lékařské péče, školských zařízení, služeb, vše vysoko nad českým standardem. A ten nezaměnitelný genius loci. V 19. století bych se zde mohl potkat s Boženou Němcovou, kousek od nás žil a svůj život nešťastně ukončil básník Konstantin Biebl, a kdybych zde pobýval pár let nazpět, mohl jsem poznat autora, který mé Praze dal tvář, Jaroslava Foglara. Čtení jeho románů mi otevřelo Prahu plnou tajemných uliček, zákoutí a plácků.

Není nad to navečer v podzimní mlze scházet Apolinářskou. Příkře se svažující chodník uzavřený z obou stran zdí působí jako cesta do jiného času, lampy protahující stíny, spadané listí šustí pod nohama, to se Foglar vybaví snad každému. Při procházce nedalekou Folimankou bylo donedávna možné narazit na typicky foglarovský „klukovský plácek“. Místo na první pohled bez užitku, ovšem kypící životem. Jeden z mála prostorů v hustě zastavěné centrální části, na kterém bylo možné popustit uzdu své fantazii a nebýt řízen diktátem volnočasových areálů, už není.

Foglarova ducha nacházím ještě v ulici Horská, možná o ní ani nevíte. Vyběhnete jí z Albertova na Karlov. A v této ulici by v kuželně TJ Praga, mimochodem jedné z nejdéle sloužících kuželen celé Prahy, mohly mít klubovnu Rychlé šípy. Škoda, že se rovněž připravuje její demolice a zánik. Běžte se Horskou projít a navštivte kuželnu, je to unikát.

Noviny Prahy 2, listopad 2021

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Park ve stínu Nuselského mostu
05.08.2022

Park ve stínu Nuselského mostu

Sousedy bych pozval do parku Folimanka, který je, podle mého názoru neprávem, oproti jiným parkům v Praze 2 poněkud upozaďován. Folimanka má svoje osobité kouzlo.

Akce “Auta na náplavce” alias “Město v pohybu” nebude.
25.07.2022

Akce “Auta na náplavce” alias “Město v pohybu” nebude.

Organizátor se rozhodl akci zrušit. A to i přes rozhodnutí Rady hlavního města Prahy, že akci bere na vědomí vzhledem k pokročilé fázi příprav. Jedinou podmínkou Prahy bylo, že platba už tak nízkého nájmu bude standardně jen v penězích a ne částečně formou neprůhledného inzertního protiplnění v médiích vlastněných pořadatelem.

Chcete také venkovní koupaliště na Praze 2?
25.07.2022

Chcete také venkovní koupaliště na Praze 2?

Je vedro! A Praze 2 dlouhodobě chybí venkovní koupaliště. Podolí je často přeplněné, Petynka z ruky. Pojďme se společně bavit o možnostech výstavby nového venkovního koupaliště na Vinohradech.