1_Koncepcni_studie_hl
15. dubna 2024

Penta plánuje zastřešit a zastavět kolejiště Hlavního nádraží. Změnu územního plánu narychlo protlačuje přes Prahu 2

Rada městské části Praha 2 v pondělí 15. 4. 2024 projednávala podání podnětu na změnu Územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy na kolejiště Hlavního nádraží. Záměr navrhuje přestřešení kolejiště a jeho zastavení. Plocha má dosáhnout přes 135 tis. m2, což je trojnásobek Václavského náměstí. Jedná se tedy o největší stavební záměr v Praze 2 ve 21. století.

posts/foto-most.jpg
7. prosince 2023

Památkáři se vyjádřili pro zachování Železničního mostu pod Vyšehradem v Senátu PČR

Most pod Vyšehradem je kulturní památkou, jeho zbourání by bylo v rozporu s platnou legislativou, zaznělo v Senátu. České špičky památkové péče se v Senátu postavily za zachování železničního mostu.

3ee25198-f8c1-41a2-a53d-b391c35bbd56
2. listopadu 2023

Nebourat Železniční most, zbourat nekompetentní vedení Správy železnic

Nedává žádný smysl odstranit kulturní památku Železničního mostu pod Vyšehradem, naopak dává velký smysl zamyslet se nad obměnou vedení ve Správě železnic, a možná nejen tam.

5. října 2023

Pravidla pronájmů chceme změnit

Podpora dostupného nájemního bydlení je pro nás priorita. Pravidla pronájmů se musí změnit tak, aby odpovídala 21. století.

vlaky s prachy
27. září 2023

Státní firma zneužívá rekordní rozpočet proti občanům

Státní firma Správa železnic má nejvyšší rozpočet ve své historii, jedná se o částku až 70 miliard korun[1]. Velká část těchto peněz pochází ze státního ropočtu České republiky, tedy z peněz nás všech.

slum pod nuselakem
1. září 2023

Potěmkiniáda Alexandry Udženija

Náměstkyně pražského primátora a bývalá starostka Prahy 2 Alexandra Udženija na sebe vzala roli knížete Potěmkina. Toho, co pro ruskou carevnu Kateřinu Velikou nakašíroval prosperijící vesnice, aby jimi přesvědčila císaře Josefa II. ke spolupráci. Co na tom, že dané neexistovalo? I tím se lze chlubit.

DSC00246
7. března 2023

Dvojka má přes tři tisíce bytů

Část z nich je určena pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením, dvě desítky bytů slouží jako startovací bydlení a o něco více je pronajato jako bydlení sociální. Další skupinou bytů jsou byty vyčleněné podporovaným profesím. Zhruba polovina bytů je pronajata na dobu neurčitou a základní nájem v současné době činí 158 korun za metr čtvereční.

19. ledna 2023

Zpráva o likvidaci technické kulturní památky v podání Správy železnic

Piráti Praha 2 podporují hledání variant, které by vedly k zachování významné kulturní památky železničního mostu pod Vyšehradem. Níže osobní pohled zastupitele Tomáše Čady na včerejší veřejnou debatu v Národním technickém muzeu: Na úvod je třeba říct, že včerejší Prezentace vítězného návrhu železničního mostu pod Vyšehradem organizovaná Správou železnic v Národním technickém muzeum nebyla debatou s odbornou veřejností, jak byla akce prezentována, ale příkladnou PR akcí prezentující most nový, tedy prosazující likvidaci technické kulturní památky.

signal-2022-09-14-125037_002
14. září 2022

Piráti Praha 2 vám pomůžou s energiemi

Vytvoříme kontaktní místo pro bydlení a energetické úspory, v něm vám poradíme, jak v konkrétních případech ihned uspořit energie. V bytech seniorů, handicapovaných a v nízkopříjmových domácnostech na Praze 2 zajistíme bezúplatné provedení drobných úprav. Úpravy pomohou s okamžitými energetickými úsporami. Jedná se například o instalaci izolačních prvků do oken a dveří, zjištění největších úniků tepla z bytu či nastavení kotle. Pro budovy ve správě městské části představíme pro tuto zimu závazný manuál úspor.

304823455_400161682199211_3126480177197378897_n
7. září 2022

Na dvojce začala participace

Piráti se v právě končícím volebním období stali nejsilnější a nejvýraznější opoziční stranou v zastupitelstvu. Soustavně komunikujeme s občany i místními organizacemi a jako politici jsme součástí života Prahy 2. Podařilo se nám především změnit diskurz a mezi obyvateli probudit a podporovat aktivní přístup občanů.

Folimanka pod Nuselským mostem
5. srpna 2022

Park ve stínu Nuselského mostu

Sousedy bych pozval do parku Folimanka, který je, podle mého názoru neprávem, oproti jiným parkům v Praze 2 poněkud upozaďován. Folimanka má svoje osobité kouzlo.

cover_fb_banner_koupak02web
25. července 2022

Chcete také venkovní koupaliště na Praze 2?

Je vedro! A Praze 2 dlouhodobě chybí venkovní koupaliště. Podolí je často přeplněné, Petynka z ruky. Pojďme se společně bavit o možnostech výstavby nového venkovního koupaliště na Vinohradech.

auta3
25. července 2022

Akce “Auta na náplavce” alias “Město v pohybu” nebude.

Organizátor se rozhodl akci zrušit. A to i přes rozhodnutí Rady hlavního města Prahy, že akci bere na vědomí vzhledem k pokročilé fázi příprav. Jedinou podmínkou Prahy bylo, že platba už tak nízkého nájmu bude standardně jen v penězích a ne částečně formou neprůhledného inzertního protiplnění v médiích vlastněných pořadatelem.

1500px_20212_Salmovsk16Praha221_B_05salmovska4
10. června 2022

Ostuda je 444 prázdných bytů

Je neomluvitelné, že Praha 2 má přes čtyři sta neobsazených obecních bytů. A počet prázdných bytů každý rok narůstá. Vznikají tím ztráty pro všechny. Vrátit tyto byty k dispozici obyvatelům je zásadní. Rozumně uvažující člověk by si řekl, že nedostatek bydlení je tak velký problém posledních let, že pro vedení Prahy 2 bude prioritou tyto byty obsadit. Bohužel není. Otázkou je, jestli za prázdnými byty v majetku Dvojky je jen lhostejnost, nebo i neschopnost.

posts/grebovka_01.jpg
9. června 2022

Praha 2 prodala kus parku, Piráti byli proti

Na posledním zastupitelstvu Prahy 2 odsouhlasila koaliční většina (ODS, ANO a TOP 09) prodej kusu parku za velmi nízkou cenu. Rozprodávat městský majetek v době inflace nedává smysl. Prodat za ní kus parku, tedy veřejného prostoru, je nepřístojnost.

DSC00246
20. května 2022

Stovky prázdných obecních nájemních bytů Prahy 2

Bydlení a jeho dostupnost patří mezi jednoznačně největší výzvy, se kterými se musí města v současnosti vypořádávat. Jak je na tom Praha?

DSC07345
10. května 2022

Pomáhat koncentrovaně a nezištně

Je třeba ocenit, že i Praha 2 se připojila k vlně pomoci ukrajinským válečným uprchlíkům, že ruku v ruce s finančními sbírkami a uvolněním ubytovacích kapacit nabídla i psychologickou pomoc. Cením snahu o začleňování dospělých na pracovní trh a dětí do školního prostředí.

kuzelna_draha
20. dubna 2022

Zachovejme genia loci u hradeb v Horské

Kuželna neodmyslitelně patří ke zdejšímu geniu loci a současně udržuje při životě místní komunitu, která tu existuje již dlouhá desetiletí. Jsme přesvědčeni, že zachování a rehabilitace obdobných staveb s živou historickou pamětí, byť nejde vždy nutně o architektonické skvosty, je důležitou součástí péče o naše městské okolí tak, aby bylo přirozeně živé a „naším“ v dobrém slova smyslu i zůstalo.

kuzelna_DSC_0430
15. dubna 2022

Kuželnu v Horské ulici lze snadno zachránit, stačí chtít

Horská ulice rozhodně nepatří k těm nejfrekventovanějším v Praze 2. Vine se podél Novoměstských hradeb a je jednou z nejmalebnějších a zároveň nejzastrčenějších ulic této pražské čtvrti. Její název není neodůvodněný. Strmě stoupá z ulice Na Slupi ke kostelu Panny Marie a sv. Karla Velikého a vydáte-li se jí, vydechnete až v parku Na Karlově. Takovou cestu si každý dvakrát rozmyslí i proto, že aktuální stav více než dvě stě metrů dlouhého schodiště vyžaduje opatrnost a zpevněnou obuv. Přesto existuje dobrý důvod sem zavítat. Přibližně v polovině stoupání naleznete jedinou kuželnu v Praze 2. A je o co stát.

martin-altschmied
6. dubna 2022

Prioritou je stále bydlení

V oblasti kapitálových (investičních) výdajů požadujeme navýšení prostředků do oprav obecních bytů a bytových domů, které přinášejí do rozpočtu obce nemalý příjem, přitom má Dvojka stovky prázdných bytů. Ruku v ruce musí samozřejmě jít kvalita odvedené práce při těchto rekonstrukcích.