Dvojka má přes tři tisíce bytů

Dvojka má přes tři tisíce bytů

Část z nich je určena pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením, dvě desítky bytů slouží jako startovací bydlení a o něco více je pronajato jako bydlení sociální. Další skupinou bytů jsou byty vyčleněné podporovaným profesím. Zhruba polovina bytů je pronajata na dobu neurčitou a základní nájem v současné době činí 158 korun za metr čtvereční.

Je nutné zmínit, že Praha 2 opravuje ročně nejvíce bytů ze všech pražských městských částí. Vzhledem k vzrůstajícímu počtu opravených bytů logicky stoupal i počet těch neobsazených. Za významného tlaku Pirátů z opozičních lavic jsou nově od jara 2021 byty pronajímány přes veřejné soutěže formou otevřených elektronických aukcí. Ty probíhají prostřednictvím soukromé realitní kanceláře na velmi dobré profesionální úrovni. V tomto postupu by se mělo pokračovat.

Problémem je kolísavá úroveň jednotlivých rekonstrukcí městských bytů. K opravám se přistupuje spíše technokraticky, mnohdy se volí nevhodná dispoziční řešení, byty postrádají kuchyňské linky, navíc se byty pronajímají jen na jeden rok s možností prodloužení o další rok. To nevnímám jako vstřícné řešení a je nutné hledat zlepšení.

Jeden nově kompletně opravený nájemní dům byl celý letos pronajat SNP2, která jednotlivé byty, z nichž je většina vybavena kuchyňskou linkou, dále podpronajímá přes realitní kancelář se smlouvou na tři roky. Na vyhodnocení tohoto postupu je však ještě brzy. Co do kvality oprav a úrovně vybavení je ale tato cesta správná.

Text pro Noviny Prahy 2, březen 2023

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Penta plánuje zastřešit a zastavět kolejiště Hlavního nádraží. Změnu územního plánu narychlo protlačuje přes Prahu 2

Penta plánuje zastřešit a zastavět kolejiště Hlavního nádraží. Změnu územního plánu narychlo protlačuje přes Prahu 2

Rada městské části Praha 2 v pondělí 15. 4. 2024 projednávala podání podnětu na změnu Územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy na kolejiště Hlavního nádraží. Záměr navrhuje přestřešení kolejiště a jeho zastavení. Plocha má dosáhnout přes 135 tis. m2, což je trojnásobek Václavského náměstí. Jedná se tedy o největší stavební záměr v Praze 2 ve 21. století.