Dvojka má přes tři tisíce bytů

Dvojka má přes tři tisíce bytů

Část z nich je určena pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením, dvě desítky bytů slouží jako startovací bydlení a o něco více je pronajato jako bydlení sociální. Další skupinou bytů jsou byty vyčleněné podporovaným profesím. Zhruba polovina bytů je pronajata na dobu neurčitou a základní nájem v současné době činí 158 korun za metr čtvereční.

Je nutné zmínit, že Praha 2 opravuje ročně nejvíce bytů ze všech pražských městských částí. Vzhledem k vzrůstajícímu počtu opravených bytů logicky stoupal i počet těch neobsazených. Za významného tlaku Pirátů z opozičních lavic jsou nově od jara 2021 byty pronajímány přes veřejné soutěže formou otevřených elektronických aukcí. Ty probíhají prostřednictvím soukromé realitní kanceláře na velmi dobré profesionální úrovni. V tomto postupu by se mělo pokračovat.

Problémem je kolísavá úroveň jednotlivých rekonstrukcí městských bytů. K opravám se přistupuje spíše technokraticky, mnohdy se volí nevhodná dispoziční řešení, byty postrádají kuchyňské linky, navíc se byty pronajímají jen na jeden rok s možností prodloužení o další rok. To nevnímám jako vstřícné řešení a je nutné hledat zlepšení.

Jeden nově kompletně opravený nájemní dům byl celý letos pronajat SNP2, která jednotlivé byty, z nichž je většina vybavena kuchyňskou linkou, dále podpronajímá přes realitní kancelář se smlouvou na tři roky. Na vyhodnocení tohoto postupu je však ještě brzy. Co do kvality oprav a úrovně vybavení je ale tato cesta správná.

Text pro Noviny Prahy 2, březen 2023

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Zpráva o likvidaci technické kulturní památky v podání Správy železnic

Zpráva o likvidaci technické kulturní památky v podání Správy železnic

Piráti Praha 2 podporují hledání variant, které by vedly k zachování významné kulturní památky železničního mostu pod Vyšehradem. Níže osobní pohled zastupitele Tomáše Čady na včerejší veřejnou debatu v Národním technickém muzeu: Na úvod je třeba říct, že včerejší Prezentace vítězného návrhu železničního mostu pod Vyšehradem organizovaná Správou železnic v Národním technickém muzeum nebyla debatou s odbornou veřejností, jak byla akce prezentována, ale příkladnou PR akcí prezentující most nový, tedy prosazující likvidaci technické kulturní památky.

Piráti Praha 2  vám pomůžou  s energiemi

Piráti Praha 2 vám pomůžou s energiemi

Vytvoříme kontaktní místo pro bydlení a energetické úspory, v něm vám poradíme, jak v konkrétních případech ihned uspořit energie. V bytech seniorů, handicapovaných a v nízkopříjmových domácnostech na Praze 2 zajistíme bezúplatné provedení drobných úprav. Úpravy pomohou s okamžitými energetickými úsporami. Jedná se například o instalaci izolačních prvků do oken a dveří, zjištění největších úniků tepla z bytu či nastavení kotle. Pro budovy ve správě městské části představíme pro tuto zimu závazný manuál úspor.

Na dvojce začala participace

Na dvojce začala participace

Piráti se v právě končícím volebním období stali nejsilnější a nejvýraznější opoziční stranou v zastupitelstvu. Soustavně komunikujeme s občany i místními organizacemi a jako politici jsme součástí života Prahy 2. Podařilo se nám především změnit diskurz a mezi obyvateli probudit a podporovat aktivní přístup občanů.