Park ve stínu Nuselského mostu

5. srpna 2022
Park ve stínu Nuselského mostu

Sousedy bych pozval do parku Folimanka, který je, podle mého názoru neprávem, oproti jiným parkům v Praze 2 poněkud upozaďován. Folimanka má svoje osobité kouzlo. Můžete v ní posedět pod novoměstskými hradbami s výhledem na Nuselský most, projít se kolem Botiče, nebo třeba zajít do sportovní haly, ve které je doma jeden z našich nejlepších sportovců, judista Lukáš Krpálek. V parku Folimanka byla umístěna první socha skateboardisty na světě, na jejíž opravu musela proběhnout sbírka mezi občany. Snad se brzy dočkáme jejího návratu. Dalším zdejším pozoruhodným uměleckým dílem je pomník ve tvaru pouliční lampy, věnovaný památce lidí, kteří se dobrovolně rozhodli ukončit život skokem z Nuselského mostu. Není sporu o tom, že stav parku byl dlouhodobě nevyhovující – díry v chodnících, poškozené lavičky, rozpadající se cihlový svah pod Nuselským mostem. Investice do kultivace parku byly proto samozřejmě nezbytné, ale výstavba volnočasového areálu za téměř 40 milionů korun, která bude v nejbližších týdnech dokončena, vzbuzuje řadu kontroverzí. Otázkou zůstává, zda nemalé finanční prostředky byly v tomto případě vynaloženy účelně, a také zda vybavení tohoto areálu odpovídá moderním trendům. I když na stavbu volnočasového areálu můžeme mít různé názory, jistě se takřka stoprocentně shodneme na tom, že by občané s odlišným názorem neměli být označováni za „partu křiklounů”.

Text vyšel v Novinách Prahy 2, 8/2022

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Potěmkiniáda Alexandry Udženija

Potěmkiniáda Alexandry Udženija

Náměstkyně pražského primátora a bývalá starostka Prahy 2 Alexandra Udženija na sebe vzala roli knížete Potěmkina. Toho, co pro ruskou carevnu Kateřinu Velikou nakašíroval prosperijící vesnice, aby jimi přesvědčila císaře Josefa II. ke spolupráci. Co na tom, že dané neexistovalo? I tím se lze chlubit.

Dvojka má přes tři tisíce bytů

Dvojka má přes tři tisíce bytů

Část z nich je určena pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením, dvě desítky bytů slouží jako startovací bydlení a o něco více je pronajato jako bydlení sociální. Další skupinou bytů jsou byty vyčleněné podporovaným profesím. Zhruba polovina bytů je pronajata na dobu neurčitou a základní nájem v současné době činí 158 korun za metr čtvereční.