
Záchrana Pragerových kostek, jedné z dominant naší městské části, v minulých týdnech zvedla vlnu zájmu veřejnosti. Ve stejném čase magistrát čekal na verdikt ohledně dotace finančně nákladné rekonstrukce a hledal cesty, jak v průběhu roku akci do pražského rozpočtu zařadit. I my, jako Piráti a Pirátky z dvojky, jsme opravu budov, na rozdíl od naší radnice, od začátku aktivně podporovali.
„Ačkoliv celý areál tvoří dnes již neodmyslitelnou a ikonickou součást naší městské části, podpora radnice Praha 2 byla v této věci mizivá. Kdybychom měli spoluzodpovědnost za její vedení, zcela jistě bychom aktivně hledali cesty, jak projekt podpořit dramaticky více, přestože čistě z pohledu finančního jde o záležitost magistrátní,” komentuje postoj radnice náš zastupitel Radek Zykan.
Dobrá zpráva přišla začátkem dubna. Ministerstvo životního prostředí potvrdilo poskytnutí podpory ve výši 320,8 milionu korun na rekonstrukci a snížení energetické náročnosti kostek. S jasnou finanční podporou může magistrát zprocesovat svůj dřívější rozpočtový příslib z úst Petra Hlaváčka: „Až bude vyřízena žádost o dotaci, k financování se vrátíme.”
O snaze významnou a technicky unikátní stavbu architekta Karla Pragera pro Prahu dále zachovat v tu chvíli už snad nikdo nepochybuje. Utichly i poplašné zprávy o jejich zbourání. Celý areál emauzského kláštera je pulzujícím živoucím mistem, samotné “kostky” pak sídlem Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) a Centra architektury a městského plánování (CAMP). Jeho rekonstrukce není jen investicí do budov jako takových. „Provoz IPR/CAMP se stal za dobu své zhruba desetileté existence významným městotvorným organismem, který měl jasně iniciační význam i při oživení celé emauzské oblasti. Rezignovat na jeho udržitelnou existenci by byla zásadní chyba,” říká Radek Zykan a doplňuje svá slova také o svůj profesní pohled stavaře a architekta: „Finanční náročnost takové opravy je citelně vyšší než například výstavba optimalizované kancelářské novostavby, ale to je u obnov historicky cenných staveb přirozené, veřejnost ve výsledku dostává nehmotnou přidanou hodnotu respektu k vlastní historii a ocenění jejích kvalit, v tomto případě urbanisticko-architektonických.”
V podobném duchu schválení dotace komentoval už dříve i Zdeněk Hřib, předseda pirátů a pražský náměstek pro dopravu. „Rekonstrukce Pragerových kostek je klíčovým krokem v modernizaci městských budov a jejich udržitelném provozu. Piráti ji podpořili a hlasovali pro ni, už v minulém volebním období. Nyní můžeme rozsáhlou renovaci tohoto významného komplexu zahájit. Hlavním cílem je snížení energetické náročnosti objektu, což přinese jak úspory, tak ekologičtější provoz. Tento projekt jasně ukazuje, že modernizace veřejných budov může jít ruku v ruce s udržitelností, a to je pro nás důležité téma,” uvedl.