Praha 2 prodala kus parku, Piráti byli proti

9. června 2022
Praha 2 prodala kus parku, Piráti byli proti

Na posledním zastupitelstvu Prahy 2 odsouhlasila koaliční většina (ODS, ANO a TOP 09) prodej kusu parku za velmi nízkou cenu. Rozprodávat městský majetek v době inflace nedává smysl. Prodat za ní kus parku, tedy veřejného prostoru, je nepřístojnost.

Soukromý vlastník domu v Havlíčkových sadech v roce 2008 požádal o pronájem nebo prodej části pozemku v parku kolem jeho domu. Praha 2 mezi tím park opravila z Evropských dotací včetně parkové cesty kolem soukromé nemovitosti. Za zastavěnou část pozemku Prahy 2 a další části parku, které využíval i jako parkoviště, nájem neplatil, jelikož Praha 2 nájemní vztah neuzavřela. Dům před dvaceti lety prošel rekonstrukcí, jejíž část v minulosti kritizovali památkáři, během které zastavěná část (5 m2) příjezdové cesty na pozemku Prahy 2 řešena nebyla.

{% asset 'posts/grebovka_srovnani.jpg' alt='Srovnání stavu v roce 2008 a 2022' %}

Nyní Praha 2 odprodává 5 m2 zastavěné příjezdové cesty za 90.641,85 Kč (tedy 18.128,37 Kč/m2) a pozemek parku včetně parkové cesty o výměře 95 m2 prodává za 376.131,60 Kč (tedy jen 3.959,28 Kč/m2). Tento pozemek přiléhá k budově u zadního vstupu a tímto prodejem se tak soukromá část rozšíří dále směrem do parku.

Tato cena za kus parku na Vinohradech mi přijde směšná. Ve srovnání s cenami za které prodává hl. město Praha. Právě byl například odsouhlašen prodej 16 m2 oplocené zahrady v Praze 12, kde pán po desetiletích zjistil, že mu tento kus nepatří, za 9 510 kč za metr čtvereční“, okomentovala prodej Magdalena Valdmanová, zastupitelka Prahy 2 a kandidátka Pirátů na starostku Prahy 2.

Piráti soustavně kritizují vládnoucí koalici za dlouhodobě netransparentní a necitlivé nakládání s veřejným prostorem a majetkem, viz kauza Folimanka. Ale že by někdo obchodně spekuloval s pozemky veřejného parku, je již na hranici představitelného. Parky patří lidem, ne soukromým subjektům. Podobné kroky se už nesmí opakovat.

{% asset 'posts/grebovka_02.jpg' alt='Současný stav, 2022' %} {% asset 'posts/grebovka_03.jpg' alt='Současný stav, 2022' %}

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Park ve stínu Nuselského mostu
05.08.2022

Park ve stínu Nuselského mostu

Sousedy bych pozval do parku Folimanka, který je, podle mého názoru neprávem, oproti jiným parkům v Praze 2 poněkud upozaďován. Folimanka má svoje osobité kouzlo.

Akce “Auta na náplavce” alias “Město v pohybu” nebude.
25.07.2022

Akce “Auta na náplavce” alias “Město v pohybu” nebude.

Organizátor se rozhodl akci zrušit. A to i přes rozhodnutí Rady hlavního města Prahy, že akci bere na vědomí vzhledem k pokročilé fázi příprav. Jedinou podmínkou Prahy bylo, že platba už tak nízkého nájmu bude standardně jen v penězích a ne částečně formou neprůhledného inzertního protiplnění v médiích vlastněných pořadatelem.

Chcete také venkovní koupaliště na Praze 2?
25.07.2022

Chcete také venkovní koupaliště na Praze 2?

Je vedro! A Praze 2 dlouhodobě chybí venkovní koupaliště. Podolí je často přeplněné, Petynka z ruky. Pojďme se společně bavit o možnostech výstavby nového venkovního koupaliště na Vinohradech.