Praha 2 prodala kus parku, Piráti byli proti

9. června 2022
Praha 2 prodala kus parku, Piráti byli proti

Na posledním zastupitelstvu Prahy 2 odsouhlasila koaliční většina (ODS, ANO a TOP 09) prodej kusu parku za velmi nízkou cenu. Rozprodávat městský majetek v době inflace nedává smysl. Prodat za ní kus parku, tedy veřejného prostoru, je nepřístojnost.

Soukromý vlastník domu v Havlíčkových sadech v roce 2008 požádal o pronájem nebo prodej části pozemku v parku kolem jeho domu. Praha 2 mezi tím park opravila z Evropských dotací včetně parkové cesty kolem soukromé nemovitosti. Za zastavěnou část pozemku Prahy 2 a další části parku, které využíval i jako parkoviště, nájem neplatil, jelikož Praha 2 nájemní vztah neuzavřela. Dům před dvaceti lety prošel rekonstrukcí, jejíž část v minulosti kritizovali památkáři, během které zastavěná část (5 m2) příjezdové cesty na pozemku Prahy 2 řešena nebyla.

{% asset 'posts/grebovka_srovnani.jpg' alt='Srovnání stavu v roce 2008 a 2022' %}

Nyní Praha 2 odprodává 5 m2 zastavěné příjezdové cesty za 90.641,85 Kč (tedy 18.128,37 Kč/m2) a pozemek parku včetně parkové cesty o výměře 95 m2 prodává za 376.131,60 Kč (tedy jen 3.959,28 Kč/m2). Tento pozemek přiléhá k budově u zadního vstupu a tímto prodejem se tak soukromá část rozšíří dále směrem do parku.

Tato cena za kus parku na Vinohradech mi přijde směšná. Ve srovnání s cenami za které prodává hl. město Praha. Právě byl například odsouhlašen prodej 16 m2 oplocené zahrady v Praze 12, kde pán po desetiletích zjistil, že mu tento kus nepatří, za 9 510 kč za metr čtvereční“, okomentovala prodej Magdalena Valdmanová, zastupitelka Prahy 2 a kandidátka Pirátů na starostku Prahy 2.

Piráti soustavně kritizují vládnoucí koalici za dlouhodobě netransparentní a necitlivé nakládání s veřejným prostorem a majetkem, viz kauza Folimanka. Ale že by někdo obchodně spekuloval s pozemky veřejného parku, je již na hranici představitelného. Parky patří lidem, ne soukromým subjektům. Podobné kroky se už nesmí opakovat.

{% asset 'posts/grebovka_02.jpg' alt='Současný stav, 2022' %} {% asset 'posts/grebovka_03.jpg' alt='Současný stav, 2022' %}

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Potěmkiniáda Alexandry Udženija

Potěmkiniáda Alexandry Udženija

Náměstkyně pražského primátora a bývalá starostka Prahy 2 Alexandra Udženija na sebe vzala roli knížete Potěmkina. Toho, co pro ruskou carevnu Kateřinu Velikou nakašíroval prosperijící vesnice, aby jimi přesvědčila císaře Josefa II. ke spolupráci. Co na tom, že dané neexistovalo? I tím se lze chlubit.

Dvojka má přes tři tisíce bytů

Dvojka má přes tři tisíce bytů

Část z nich je určena pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením, dvě desítky bytů slouží jako startovací bydlení a o něco více je pronajato jako bydlení sociální. Další skupinou bytů jsou byty vyčleněné podporovaným profesím. Zhruba polovina bytů je pronajata na dobu neurčitou a základní nájem v současné době činí 158 korun za metr čtvereční.