Radek Oborný se narodil v Olomouci v roce 1990 kde žil a chodil do školy, ZŠ Svornosti a později Anglické Sekce Gymnázia Olomouc Hejčín, do svých šestnácti let, než se vypravil za studiem na střední školu Strathallan School ve Skotsku jako součást stipendiálního programu HMC. Po absolovování A-Levels v oborech M, F, Ch, Bi a Fr studoval bakalářský obor Molekulární biotechnologie na Edinburské Univerzitě, které ukončil v roce 2011. Během celého studia byl součástí studentské organizace „Dirty Weekenders“, která se zabývala ochranou životního prostředí. Posléze pokračoval ve studiu na programu Erasmus Mundus Master in Membrane Engineering na Université de Montpellier II, VŠCHT, a Universiteit Twente. Po studiu začal pracovat v nizozemské společnosti Pentair X-Flow jako technolog výzkumu a vývoje. Po třech letech práce odešel na 6 měsíců cesty do jihovýchodní Asie a po návratu do ČR založil společnost Flo-Bro. V současné době pracuje částečně jako konzultant ve vývoji filtračních technologií a absolvuje 5-ti měsíční stáž v Evropské Komisi v DG-RTD ve skupině zabývající se Cirkulární ekonomikou. Mimo mateřským jazykem mluví Radek plynně Anglicky, Holandsky, Francouzsky a na komunikativní úrovni Německy.

Kdo jsem osobně?

Ač narozen v Československu, jsem Evropan v Evropě se cítím jako doma a chci aby Česká republika byla součástí EU a v blízké době i Eurozóny. Nevěřím ve státní zájmy ani hranice, protože věřím, že zájmy celého kontinentu jsou nadřazené. Na druhou stranu je třeba zajistit celoevropskou solidaritu, tak aby se v celé Evropě žilo kvalitativně srovnatelně od západu k východu. Věřím, že největší výzvou která nás v příští dekádě čeká je klimatická změna, degradace životního prostředí a pro zabránění jejích nejtvrdších následků bude třeba zásadně změnit náš životní styl, průmysl a ekonomiku. Součástí změny musí být menší spotřeba a plýtvání, více sdílení a lineární ekonomika musí být nahrazena cirkulární. Naše životní prostředí je třeba připravit na změny a zajistit jeho robustnost.

Zajímám se o zvyšování efektivity využívání energií a materiálních zdrojů a omezováním spotřeby. Jsem zastáncem jaderné energetiky, a věřím, že Česká republika má velký intelektuální potenciál a tradici na vytvoření 4. generace jaderných reaktorů, které v blízké době musí nahradit většinu našich fosilních zdrojů jako stabilní zdroj energie a doplnit tak obnovitelné zdroje, které by měly být rozprostřeny decentralizovaně. Věřím, že je ve 21. století třeba mimo jiné zkrátit pracovní dobu, omezit cestování do práce a investovat do čisté a energeticky nenáročné městské dopravy.

Bydlím v Praze 2, společně s holandským přítelem, rád rekreačně běhám, jezdím na kole, věnuji se paraglidingu, zahradnictví a DIY. V loňském roce jsem obnovil tradiční debatní klub na Gymnáziu Hejčín a rok jsem žáky trénoval. Rád si povídám a diskutuji a sem-tam napíšu blog.

V současnosti pobývám dočasně v Bruselu, ale jinak žiji v Praze 2, kde jsem se stal součástí místního pirátského sdružení a jsem moc rád, že zde mám takové fajn a inspirativní kolegy.