Pomáhat koncentrovaně a nezištně

10. května 2022
Pomáhat koncentrovaně a nezištně

Je třeba ocenit, že i Praha 2 se připojila k vlně pomoci ukrajinským válečným uprchlíkům, že ruku v ruce s finančními sbírkami a uvolněním ubytovacích kapacit nabídla i psychologickou pomoc. Cením snahu o začleňování dospělých na pracovní trh a dětí do školního prostředí. Dovolím si ale i několik kritických poznámek. Poptávka po ubytování citelně převyšuje nabídku. Přitom jedním z hlavních faktorů, jak se bezproblémově začlenit do společnosti, je pocit bezpečí, který právě bydlení dává. Stejně jako by pomohlo přehodnocení rozpočtu městské části a vytvoření finančního polštáře na řešení sociálních dopadů této neočekávané situace, která se dotkne nejen obyvatel Ukrajiny. Velmi kvituji, že i Praha 2 vytváří v rámci škol koordinační skupiny a otevírá mateřské a základní školy dětem přicházejícím z Ukrajiny. Nemohu se však zbavit pocitu, že právě v tuto chvíli by se danému odboru měla věnovat plná pozornost, a tak mi obsazení pozice radní pro školství Janou Černochovou, která je zároveň zastupitelkou, poslankyní a ministryní obrany, nepřijde šťastné. Jako mi nepřijde šťastné, když se současná starostka Alexandra Udženija neopomene na každé akci v rámci pomoci vyfotit, což dokládají nejen sociální sítě, ale třeba dubnové číslo těchto novin. Vím, že je před volbami a je potřeba být viděn. Ovšem snaha využívat k zviditelnění i válečné téma se mi jeví jako nevkusná. Pomoc je v danou chvíli nezbytná, ideálně však pomoc koncentrovaná a nezištná.

Noviny Prahy 2, květen 2022

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Potěmkiniáda Alexandry Udženija

Potěmkiniáda Alexandry Udženija

Náměstkyně pražského primátora a bývalá starostka Prahy 2 Alexandra Udženija na sebe vzala roli knížete Potěmkina. Toho, co pro ruskou carevnu Kateřinu Velikou nakašíroval prosperijící vesnice, aby jimi přesvědčila císaře Josefa II. ke spolupráci. Co na tom, že dané neexistovalo? I tím se lze chlubit.

Dvojka má přes tři tisíce bytů

Dvojka má přes tři tisíce bytů

Část z nich je určena pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením, dvě desítky bytů slouží jako startovací bydlení a o něco více je pronajato jako bydlení sociální. Další skupinou bytů jsou byty vyčleněné podporovaným profesím. Zhruba polovina bytů je pronajata na dobu neurčitou a základní nájem v současné době činí 158 korun za metr čtvereční.