Mgr. Tomáš Čada

křikloun z Folimanky, učitel a básník

Jmenuji se Tomáš Čada (*22. 8. 1985), jsem otec čtyř dětí, učitel, básník, příležitostný novinář, pořadatel a moderátor kulturních akcí. Pocházím z Jihlavy, kde máme – mimo jiné – skvělé gymnázium a ještě lepší dokumentární festival. Obé přispělo k mé touze poznávat svět. Vysokou školu jsem absolvoval v Ústí nad Labem, a především samotné Ústí byla velká škola asertivity a tolerance.

Na Praze 2 žiju víc než 10 let. Splnil jsem si tak sen. Když jsem v dětství četl o Praze, chtěl jsem daná místa znát. Teď v nich žiju. I proto mi na nich záleží. V minulosti jsem se podílel třeba na dramaturgii Domu čtení při Městské knihovně v Praze či vydávání literárně kulturního časopisu a k němu přidružených knih. V současnosti občas spolupracuji na programu (A)VOID Floating Gallery a již řadu let pomáhám s organizací mezinárodního festivalu Den poezie. Živím se jako učitel na škole pro sluchově postižené a na škole průmyslové. Střet světů technického a pomáhajícího mi mnohé dal. Třeba vážit si lidské různosti.

Vydal jsem dvě sbírky básní, publikoval v Čechách i zahraničí, byl nominován či získal české i zahraniční ceny, např. nominace na Drážďanskou cenu lyriky. V umění mě vždy oslovovala autorská angažovanost. Autor podle mě nemá být jen pozorovatelem světa, ale jeho aktivním účastníkem. I proto se mi nikdy nepříčil aktivismus, naopak. Aktivní občan je něco ryzího, co bohužel často chybí a co je třeba podporovat. I proto jsem pomáhal zachraňovat (A)VOID Floating Gallery, protože loď je plná šikovných a aktivních lidí. A záchrana se i za podpory Pirátů Prahy 2 podařila.

Spolu s přáteli jsme bránili Folimanku před zbytečnou betonáží, to se nepovedlo. Ale díky naší aktivitě se opravila betonová kaskáda a je v plánu renovace cihelní stěny. Ozvat se má smysl. Vymysleli nám přezdívku „Křiklouni z Folimanky“, k níž se hrdě hlásíme.

Teď jsme s přáteli opět zakřičeli za záchranu Kuželny v Horské ulici. Budu neskromný, myslím, že se nám daří. I proto, že si na nic nehrajeme. Zapomněl jsem zmínit, ale asi je to jasné, již od poměrně ranného dětství jsem homo politicus. Ovšem pokud se nepotkáme na nějaké politické akci, můžeme se setkat třeba při vystoupení s hudebníkem a producentem Aitcher Clarkem, s nímž máme projekt Úloha slov.