Zachovejme genia loci u hradeb v Horské

20. dubna 2022
Zachovejme  genia loci  u hradeb  v Horské

Uspořádání veřejné architektonické soutěže na revitalizaci parku u hradeb podél Horské ulice v letech 2020–2021 byl od vedení městské části určitě chvályhodný počin. Rozhodně u nás stále není standardem na důležité veřejné stavební a krajinářské záměry architektonické soutěže pořádat. Ani v rámci Prahy 2 se nejedná o obvyklý postup (jak aktuálně dokládá například nedaleká rozsáhlá betonáž v parku Folimanka).

Vítězný ateliér MCA (Melková Cikán Architekti – Pavla Melková a Miroslav Cikán) již v minulosti pro městskou část navrhl podél hradeb ucelený soubor architektonických intervencí, které nevšedně kultivovaným a citlivým způsobem zpřístupnily dosud zapomenutá místa v okolí hradeb a také propojily Folimanku s albertovským vysokoškolským kampusem a parkem Ztracenka. Jejich aktuální vítězný návrh na tyto předchozí etapy logicky a nenásilně navazuje a představuje civilní a kultivované řešení místa, včetně návrhu komunitní zahrady. Máme tak k záměru jedinou výhradou, která se však netýká architektů, pracujících v mantinelech zadání. Vedení radnice nepočítá s revitalizací stávající historické Kuželny, naopak ji již v zadání soutěže určilo k demolici, což považujeme za chybu a nenávratné ochuzení místa.

V rámci dalších prací na projektu je přitom v možnostech Prahy 2, aby byla do celkového řešení revitalizace prostoru zahrnuta. Kuželna neodmyslitelně patří ke zdejšímu geniu loci a současně udržuje při životě místní komunitu, která tu existuje již dlouhá desetiletí. Jsme přesvědčeni, že zachování a rehabilitace obdobných staveb s živou historickou pamětí, byť nejde vždy nutně o architektonické skvosty, je důležitou součástí péče o naše městské okolí tak, aby bylo přirozeně živé a „naším“ v dobrém slova smyslu i zůstalo.


Text vyšel v Pirátských listech Prahy 2, 1/2022

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Park ve stínu Nuselského mostu
05.08.2022

Park ve stínu Nuselského mostu

Sousedy bych pozval do parku Folimanka, který je, podle mého názoru neprávem, oproti jiným parkům v Praze 2 poněkud upozaďován. Folimanka má svoje osobité kouzlo.

Akce “Auta na náplavce” alias “Město v pohybu” nebude.
25.07.2022

Akce “Auta na náplavce” alias “Město v pohybu” nebude.

Organizátor se rozhodl akci zrušit. A to i přes rozhodnutí Rady hlavního města Prahy, že akci bere na vědomí vzhledem k pokročilé fázi příprav. Jedinou podmínkou Prahy bylo, že platba už tak nízkého nájmu bude standardně jen v penězích a ne částečně formou neprůhledného inzertního protiplnění v médiích vlastněných pořadatelem.

Chcete také venkovní koupaliště na Praze 2?
25.07.2022

Chcete také venkovní koupaliště na Praze 2?

Je vedro! A Praze 2 dlouhodobě chybí venkovní koupaliště. Podolí je často přeplněné, Petynka z ruky. Pojďme se společně bavit o možnostech výstavby nového venkovního koupaliště na Vinohradech.